Satış ve Danışma Hattı: +9 0(505) 271 11 37 AlmancaİngilizceTürkçe

Online İtibar ve Kriz Yönetimi

 

 

Kriz Anları

Itibar yönetimini en kötü etkileyen süreçler krizler. Maalesef ki kötü haberler iyilerden çok daha hızlı yayılıyor ve çok daha geniş oranda yer alıyor, hem online hem de offline ortamlarda.

Bunun en yakın örneği galiba son zamanlarda adını THY için tasarladığı kabin memurları kıyafetleri ile duyuran Dilek Hanif oldu. Sosyal medyada başlayıp tüm online ortamlara kısa sürede yayılan özellikle de görsel ağırlıklı paylaşımlar, bir süre sonra offline ortamlara yayıldı, ana haber bültenlerine kadar ilerledi. Şimdi Google’a Dilek Hanif yazdığımızda maalesef ki ilk sıralarda bu haberi görüyoruz.

Kriz durumları için tavsiye edilen şeylerin başında bu işi profesyonel bir şirkete devrederek, istemediğiniz haberlerin Google aramalarında arka sayfalarda yer almasını sağlamak geliyor.

Bunu yapan profesyonel şirketler var (her ne kadar Google bu tür şirketlerden pek hoşlanmasa da), Google’da görünmesini istemediğiniz linklerin arka sayfalarda çıkması için teknik müdahalelerde bulunuyorlar. Bu şirketler aynı zamanda tercih ettiğiniz online profillerinizin üst sıralarda görünmesi için de hizmet veriyor. Eğer şirketinizin (veya kendinizin) bu tür bir hizmeti sağlayacak bir ekibi yoksa, dışarıdan böyle bir destek almayı düşünülebilir.

Bir kriz olması ve bunun online/offline kanallarda fazlaca yer alması durumunda, bu durumu telafi edip yeniden iyi bir itibara ulaşabilmek için uzun ve kapsamlı bir iletişim çalışması yürütmeniz gerekiyor. PR, reklamlar, ek müşteri hizmetleri, düşen satışları canlandırmak için destek, rakiplerle savaşta geri kalmanızı telafi edebilecek manevralar… Tüm bunlar bir arada düşünüldüğünde bir krizin itibarınıza ne kadar zarar verdiğini anlamak güç değil.

Kısaca iyi ve etkili bir itibar yönetimi için sürekli ve kapsamlı bir çalışma gerekiyor. Olası senaryoları önceden düşünmek, krizleri oluşmadan önlemeye çalışmak veya olduğunda iyi yönetebilmek; itibarı bir bütün olarak ele alıp, online ve offline ortamlarda mecranın kapsamına uygun hareket edebilmek; dinlemek, monologlar değil diyaloglar üzerine yoğunlaşmak etkili bir itibarın bileşenleri.